..

..

Stránky

pátek 14. září 2012

Krabička/Box wk24

Tak je tu konec. Poslední projekt z knížky Zakka Style. Měla to být souprava tří, ale jeden mi zatím stačí. Je z velké části šitý ručně a do dalších se mi zatím nechce. Použila jsem zbytečky co jsem dostala tuto středu od kamarádky. Díky Mončo, skvěle se mi hodily! Nepoužila jsem žádnou extra výztuhu, tak to nemá dokonalý tvar, ale to mi nevadí. Chtěla jsem to prostě zkusit.

This post is part of Zakka Sew Along. Here it is. The end of our journey with Zakka Style. Lot of hand stitching at the end but it turns into lovely little box. This Wednesday my friend gave me some of her scraps. They happened to be just perfect for something called nesting box. Instead of leaf appliqué I have cute nest to which I added some hand stitching. As usual I didn't follow the instructions all the way. I made 4 square as the side panels based on the size of my scraps and then the bottom. I sewed just three sides, leaving one open. Inserted the batting in and quilted. When my side panels were sewed together I added the batting and run down the embroidery machine stitch + I hand stitched the nest. Before I sewed the backing on as instructed I added the bottom to one of those side squares. That way I only hand stitched 3 sides of bottom while assembling. Once my box was assembled I added the binding at the very end. I like it but I'm not sure if I'll be doing another one with this technique. I just wanted to give it a try and see how it goes.
10 komentářů:

marryterrymiriam řekl(a)...

geniálne vôbec nevadí že to nemá dokonalý tvar. Sama neviem či by som sa s tým dokázala popasovať.

Anonymní řekl(a)...

šmarjá to je nádhera ... krásně jsi je zužitkovala :)... díky Monika

Monika řekl(a)...

Moc krásně zdobené...:-D

Sandra :) řekl(a)...

Your box is great - I love how you patchworked the fabric together (I'm a BIG fan of scraps, lol) and quilted the pieces! You did far better in this challenge than I did - I only completed the first couple of projects, lol. I find her construction techniques to be rather odd on so many of the projects - I tend to do my own thing when it comes to assembly!

Korfela řekl(a)...

je nádherný Vex .. dej vědět, co budeš vymýšlet za účast dál ... tohle byly samé krásné věci .. jen tak umět lépe anglicky

The Patchsmith řekl(a)...

It was worth the wait - very, very lovely.

vexa řekl(a)...

holky díky moc!

Anonymní řekl(a)...

Wau, tak ta je skvělá!:) Až si konečn pořídím ten stroj, tak bych tohle chtěla taky zkusit:)

Amelie řekl(a)...

je nádherná

Amy DeCesare řekl(a)...

Very pretty...the nest is so sweet!