..

..

Stránky

neděle 23. září 2012

Do zásoby/Stash

V pátek jsem byla v obchodě u Lady. Přiznám se, že nejsem velký sysel a do zásoby nakupuju jen když je nějaká neodolatelná akce, ale něco málo jsem si přece jen odnesla. Koupila jsem si metr černobílých novin, kousek nových vánočních. Jsem lehce ujetá na látkové panely, těm nemůžu odolat, takže jsem si koupila jeden vánoční a jeden pro kluky. Nakonec ještě pár nezbytností, vlizelín, zavíráky, strečové jehly ... Slíbila jsem Fioně, že se připojím k její nedělní link party až dorazí balíček Summersville a sliby se mají plnit. Nevím jak to správně česky nazvat, je to prostě taková virtuální akce, kdy ostatní ukazují co v posledních dnech nakoupili. Co vy? Syslíte anebo kupujete látky na konkrétní projekty? Já patřím spíš do té druhé kategorie a v hlavě mám více méně vymyšleno, co z nich bude. Nechte se překvapit.
 
On Friday I visited my friend in her shop. I don't really shop for stash unless is a irresistible offer. I usually make little things so no big stash is needed and I don't have a space for it either. I already have some kind of plans for those that I bought. Black and white newspaper print. Some pieces of Xmas fabrics and some fabric panels. For some reason I'm not able to resist those. I also got some needed stuff like interfacing fabric, safety pins etc.. I promised Fiona to link to her party once I receive the Summersville Charm pack which I have won over at her blog. So here it is! Thank you for adding my first charm pack in my stash. No particular plans for this one yet.



Linking up with Sunday Stash #32


7 komentářů:

Fiona @findingfifth řekl(a)...

Your first charm pack truly? You will find them just charming to work with. I am glad that it arrived safely. I see that Moda are coming up with all sorts of new novelty sized cuts - like 2.5" and mini jelly rolls. Tempting? Yes.

Molli Sparkles řekl(a)...

Jealous! I bought two Summersville charm packs (from here in Oz) and had them sent to Grandma Sparkles in Oklahoma where she's keeping them safe. This just makes me want my own!

kat129 řekl(a)...

Yay for winning charm packs! Can't wait to see what you do with it.
Happy Sunday!
k

Kristy @ Quiet Play řekl(a)...

I love that newspaper print! How fabulous!

Ooh your first charm pack! You won't know what's hit you now - they are so fun to work with! Little snippets of an entire line at a small price! They are my favourite pre-cuts!

Sandra :) řekl(a)...

Summersville is lovely --- congratulations on your win! I find it's just as much fun to buy notions as it is to buy fabric, lol! So many goodies to buy, and there's usually something new to investigate and try out! I used iron on vinyl this weekend for the first time - my project didn't work out very well (lol) but that was MY fault - not the vinyl - I'll do better next time! :)

AlyceB řekl(a)...

Ooh, I love that newspaper print!! Charm packs are a little addictive... especially now with the mini ones!

Korfela řekl(a)...

Kočulko ... kupuji do zásoby, ale vždy v té látce už něco alespoň předběžně vidím ... jen to nestíhám asi zpracovat ... teď jsem se vrátila i k háčku a určo opráším i jehlice ... prostě to sem k tomu chladu teď nějak pasuje ...