..

..

Stránky

pátek 7. září 2012

Jdeme do finále/Zakka wk22-23

Tak už jdeme do finále vážení ... Už zbývá jen jeden jediný projekt v rámci Zakka Sew Along. Na tento týden to měla být malá nástěnka z vyšívacího rámečku, ale ten jsem neměla. Místo toho se mi tu povaloval obyčejný prázdný rámeček, tak jsem využila ten. Vlaječky jsou dost malé, nastříhala jsem je ze zažehlovacích záplat, takže odpadlo podžehlování oboustranným vlizelínem.

This post is part of Zakka Sew Along. There is only one more to go. I was looking for some alternative as I didn't have suggested embroidery hoop. I found this empty frame and made this not so happy garland out of it. When I'm not sure which fabrics to use I use the ones which are on top. I have used the black & white combination for the Frame and the linen with B&W print for the Pleated Coin Purse. As the flags are so little I cut them out of iron on patches so it was easy to sew them on.
Když nevím jaké látky vybrat, vezmu ty co mám zrovna po ruce, většinou tedy ty z předcházejících projektů . Není to sice veselé jako varianta v knížce, ale to nevadí. Minulý týden jsem si vyzkoušela pouzdro s rámečkem.

I haven't shared the Coin Purse yet, so here it is. I had to adjust the pattern to fit the frame and I'm not really happy with the result. It's a bit uneven.

5 komentářů:

Amy DeCesare řekl(a)...

It's a very pretty set, actually! I bet if you fatten up the pouch with some coins, it will look fabulous!

Monika řekl(a)...

Opravdu krásné......:-D

Simone de Klerk řekl(a)...

Beautiful, all three projects.

The Patchsmith řekl(a)...

Oh my - what wonderful work. Your coin purse looks like it is straight out of the book photo. Nicely done.

Amelie řekl(a)...

moc hezké