..

..

Stránky

pátek 1. února 2013

Radost/Joy

Moc jsem toho tento týden nedoděla. Za to rozdělaného a naplánovaného toho mám spoustu, ale pokročila jsem v technice šití přes papír a dokončila svoje slovo "JOY". Více o projektu se můžete dočíst na blogu Quiet Play. Moje druhé šití přes papír. Zatím pořád nevím, zda se mi tato technika zamlouvá či nikoliv. Nicméně s výsledkem jsem spokojená :-)

I don't have any big finish this week. I have started new projects and I have tons of plans but I moved on with the paper piecing technique. My second block ever. It's part of the pattern testing over at Quiet Play. I'm still not sure if I like the technique or not. The first letter took me forever to make but the other two went quite all right. Either way I'm happy with the outcome and I like to see the other words popping out in blogosphere.


Podařilo se mi uklidit svůj šicí koutek. Leda tak ve snu :-) V šuplíkách mám srovnáno podle barev a lahev se škrobem připravenou k použití. Jak je vidět zrovna mi došlo kafe, tak si jdu nějaké uvařit. Hezký víkend!

I managed to clean up my sewing space. See that drawer? Everything is sorted by color. I have the spray of starch ready and as you can see I just run out of coffee. I got to go to make me another one. DREAM ON!
 
Linking up with TGIFF.


10 komentářů:

Katarina řekl(a)...

To šitie na papier ti ide veľmi dobre! Joy vyzerá super :)

Indianna řekl(a)...

Love your JOY, it will end up with my DREAM, in a quilt for someone in need.

Katka řekl(a)...

Šití přes papír Ti jde moc dobře, JOY vypadá moc pěkně.

Janine řekl(a)...

I really like your paper pieced word although I'm not sure I'd have the patience to paper piece many letters :)

Korfela řekl(a)...

my na horách ... zatím prší ... ruční práce až někdy asi za 10 dní ... to šití přes papír vypadá dobře ... povedlo se ti

Lucy @ Charm About You řekl(a)...

great joy! Love the lego :)

Katka řekl(a)...

Vexi, to je zajímavý s tím výzem - zrovna dneska povídala jedna paní u kadeřnice, že prý už 5 let se jedna známka nedává. Prý kvůli tomu, že i prvňáci už musejí mít vyzmanenání (tak asi aby se dělal průměr či co).

Heather řekl(a)...

Lovely work on your letters! :o)

Sandra :) řekl(a)...

WOW that's the most organized sewing room I've ever seen - I'm envious!! ;)

Paper piecing is a great way to make blocks with really REALLY accurate points and angles --- it does have a learning curve, though! It's definitely a fabric eater - especially blocks with acute angles :D In that instance it's best to really cut LARGE, lol!

Kristy @ Quiet Play řekl(a)...

I think you did an absolutely fantastic job on your paper pieced word! Look how beautifully your seams line up - well done! Can't wait to see it in person!

Can you build me a LEGO room like that so I can pretend I'm really tidy?