..

..

Stránky

čtvrtek 21. února 2013

Locked and Loaded Bag

The Locked and Loaded Bag by Sara Lawson - Sew Sweetness. It always starts with the fabric choice. This bag is quite big so large print seems to be the right thing to me. I had this fabric for quite some time waiting patiently for its chance to shine. First I wanted to do some bright lining but then again matching wins it all. Don't you love when all the zippers and fabrics works just right together? I do.

A je tu další taška, jejíž střih jsem měla možnost testovat ještě před vydáním. Tentokrát jsem si poprvé vyzkoušela tzv. otočný uzávěr. Tuhle látku jsem tu měla už delší dobu a teď konečně přišel její čas. Původně jsem uvažovala, že podšívku udělám nějakou veselou barevnou, ale nakonec převážila mánie mít vše sladěné. Mám prostě ráda, když vše ladí.
Being the tester brings the opportunity to try things I have never done before. In this case I used the twist lock for the very first time and also I have never tried this type of zipper pocket. I wonder why. It's so easy and simple and I like it so much so I put one on the back side as well. I can only recommend the pattern.
Nevím proč, ale vždycky jsem se výhybala tomuhle typu kapes a přitom je to tak jednoduché a překvapivě rychlé. Jedna je uvnitř a jednu jsem udělala i na zadní díl. Jak můžete vidět taška je poměrně prostorná. Zatím jsem ji ještě nikam nevytáhla, ale to se brzy změní, protože se mi moc líbí. Snad se osvědčí a když ne, ušiju si jinou :-)

 


6 komentářů:

Celtic Thistle řekl(a)...

Your bag looks great, the zipped pocket on the bag is a great addition!

kat129 řekl(a)...

The bag is awesome! I love the print you chose. Glad you got to try some new things. I saw your bag on Sew Sweetness's blog too!

Korfela řekl(a)...

Věrko ... vypadá báječně ... ;-)

Katarina řekl(a)...

Veri, prosím ťa, prezraď mi, ako sa ty dostávaš k všetkým týmto perfektným projektom. Ja sa o nich vždy dozviem až po funuse :)

vexa řekl(a)...

náhoda? štěstí? čert ví :-) možná jen trávím na netu víc času než bych měla :-D

Sandra :) řekl(a)...

Your bag came out great, Vera! Love that fabric, and I like that twist lock. I've done flex frames (fun) and kiss frames (not fun) and magnetic snaps (easy) - I need to step up my game and try some of these hardware goodies I see the new pattern designers using!