..

..

Stránky

čtvrtek 14. února 2013

LOVE

Chtěla jsem na chvíli nechat stranou vše rozdělané a pro změnu ušít něco rychlého. Inspiraci jsem našla před delším časem v jednom klipu. Je to vlastně obrázek z obalu alba od Jasona Mraze. No a Valentýn se zdál jako ten správný čas. Takže fik fik rychlá aplikace s nezačištěnými okraji. Pak už jen vymyslet jak prošít, hmm, měla bych zkoušet volné prošívání, no tak jsem to zkusila. Příště by to chtělo rozmyslet předem, abych měla větší rozměr, který by se po prošití zastřihl. Takhle jsem se bála o prsty a ke kraji jsem moc nezajížděla, ale i tak se mi to líbí. Nechtěla jsem se zdržovat ani s klasickým lemováním, tak jsem spodek udělala větší a ohrnula přes okraj. Asi se tahle metoda taky nějak jmenuje, ale nevím jak :-)  Tadá Valentýnská podložka pod mobil je na světě. Co vy, slavíte Valentýna?
I wanted to do something easy and quick related to Valentine. Some time ago I saw the image of LOVE in simple shapes. It's on the cover of Jason Mraz CD to be precise. To keep it simple I used raw edge appliqué. Practice a bit of FMQ which didn't go too well as I precut my fabrics to exact size first as I didn't really plan to do FMQ. I also tried to make the back fabric slightly bigger so I could just roll it over the front. Not sure what this technique is called. I ended up with cute fun mat for my Valentine. Isn't that nice to have the phone on it and see the love sign every morning?


3 komentáře:

mdupka řekl(a)...

Zaujímavý nápad :) Pripomína mi to Google, tiež dávajú niekedy taký geometrický :)

The Patchsmith řekl(a)...

This is very effective Vera. And I think your FMQ looks lovely. Sometimes the simplest patterns are the best when made with love.

Sandra :) řekl(a)...

I think that binding method is called Fold Over Binding. I like it - it's easier than cutting/piecing/attaching separate binding, and it will always be perfectly matched to the backing, LOL! Your LOVE mat is very cute!

We don't really celebrate Valentine's Day at my house - hubby says he's nice to me all year round (he's not lying, lol) so he doesn't need to do extra stuff on these occasions. He knows he has to do something on my birthday, Mother's Day and Christmas, so I don't mind giving up Valentine's Day :D When the boys get girlfriends (when ARE they going to get girlfriends, argh???!!!) I'll make sure they celebrate V-Day properly - after 28 years of marriage I don't mind a certain lack of romance, but my kids aren't allowed to pull that crap until they're old and married like mom and dad!