..

..

Stránky

pátek 10. května 2013

Auta/Vehicles


Po menší odmlce hlásím konečně něco došitého. Nějak jsem neměla náladu a pár jiných záležitostí vyžadovalo moji pozornost víc než šicí stroj. Na rozjezd něco menšího, ale potřebného. Dárky pro kluky. Jednoduchá taštička vylepšená obrázky aut. Ukončení zipu karabinou je taková malá vyfikundace, která se mi moc zamlouvá. Dodává to taštičce větší variabilitu použití. Snad se budou líbit.

I was a bit out of order lately. I haven't touched the sewing machine for some time as I wasn't in the mood. There were other things requiring my attention. I'm starting with something small to get back into sewing mode again. These pouches are gifts for boys embellished with vehicles panels. I ended the zipper with snap ring. It's my latest thingamajig, fun and functional.


Přidávám pár fotek z posledních dní. Pozvaný bagr nám zboural starou garáž. Kus zahrady teď připomíná tankodrom. V rámci reorganizace jsme stěhovali velký kámen, který často používám při focení. Stěhovali jsme ho jak sochu z Velikonočního ostrova. Zvládli jsme to jen ve dvou, ale byly to docela slušný manévry. Taky jsem trochu zahradničila, ale o tom možná někdy příště.


There were more activities outside. We knocked down old garage. Part of our backyard looks like construction site. We had to move big stone out of the way. It's my fav background spot for taking pictures of little projects. We manage to do it ourselves. Have you ever seen how the statues of Easter Island walked? Well we used this kind of technique. I might also share some of my gardening if the plants won't die. We'll see.

Linking up with TGIFF.

6 komentářů:

M-R Charbonneau řekl(a)...

Lovely! Thanks for sharing them with TGIFF!, Vexa!

The Patchsmith řekl(a)...

They look like John Deere panels to me. Sometimes a break from sewing is just what's needed. I will look forward to seeing photos of your plants soon. Take care of yourself with all that lifting and shifting.
xxxx

jamala řekl(a)...

Nevím čemu říkáš odmlka při tvé rychlosti šití. Kapsičky jsou super. To s bagrem je mi z posledeních dnů důvěrně známé. Troufám si říct, že u nás je to ještě větší "krása" J,

Šitíčko U Zuzky řekl(a)...

Super nápad s karabinkou vedoucí k zipu:o)

Martina Š. řekl(a)...

Jé,kapsičky jsou úžasné! No a hodně sil přeji do dalších prací na zahradě! Martina

Sandra :) řekl(a)...

I love the way you used the panel blocks to embellish the bags - I have quite a few panels downstairs but when I look at them I think of using the WHOLE panel and then I don't feel like doing that much work, so I just put it back. Using the individual panels to embellish something is a great idea! I haven't been sewing much lately either - I just wasn't in the mood. I had been working on a scrappy quilt as you go (QAYG) quilt and yesterday I stitched together most of the blocks I had made for the top, so I hope I'm back in sewing mode. Today I picked up extra needles for the machine (they were on sale for half price) so maybe the "dry spell" is over - fingers crossed!