..

..

Stránky

středa 16. května 2012

Prostírky/Mug rugs

Tak pro tento týden mám hotovo. K původnímu mraku z knížky jsem přidala ještě slunce. Nenašla jsem žádnou vhodnou modrou látku, tak jsem použila zbytek starých kalhot co jsem tu měla. Teď když to vidím na fotkách, tak jsem měla dát raději tu obyč béžovku co mám na zadní straně, ale to by asi tolik nevynikla aplikace.

So I'm done for this week with the Zakka Sew Along. I made a sun to the cloud and ended up with two mug rugs. I haven't found any suitable blue fabric except piece of old jeans. Here it is. I'm kind of not sure about the fabric choice. I like it one minute and dislike the other. I might use the plain back side as front :-)
4 komentáře:

Sandra :) řekl(a)...

I think you did a great job, Vera - my husband and both sons wear jeans for work (they're all in construction) so I'm always happy when they wear them out and I can cut them up, lol!

Lenka - Nej šicí stroje řekl(a)...

ta modrá je naprosto super. Miluju riflovinu a v kombinaci s tvýma aplikacema je dokonalá. zrovna chystám serii letních aplikací a teď přemýšlím, jestli nemám přehodnotit svůj původní úmysl vyšít to na světle modrou nebeskou a neudělat to na riflovině.

Fiona @findingfifth řekl(a)...

I think your twin mug rugs are so eye-catching Vera. And that binding fabric is so colourful.

Monika řekl(a)...

I've seen lots of these "rain cloud" mug rugs lately and some are better then others. I like yours very much! Great choice of fabric! Hope you have a wonderful day, Monika.