..

..

Stránky

neděle 3. června 2012

Pojďte šít!/Let's get sewing!

Snažím se trávit na netu méně času, odhlásila jsem se z pár blogů, ale pořád je toho TOLIK. Taky stále objevuju nové možnosti blogu, třeba zasílání komentářů do emailu a já pak můžu přes email posílat reakce či odpovědi. Funguje to, ale asi jen u těch co mají také blogspot, nevím přesně. U někoho jeho email vidím a u někoho ne. Narazila jsem teď také na spoustu různých akcí, tak se o ně chci podělit. Možná se budete chtít zapojit.

I'm trying to cut down the hours spent on the internet. I took some action and quitted few blog following but still there TOO MUCH. As beginner I'm still learning the functions of my blog. I like the option of getting the comments to email which gives me the chance to reply in better way. I came across few lovely parties going on around the blogland. You might want to join in.

Už jsem vás informovalo o letní soutěži na Ellison Lane Quilts.
I have informed you about Summer Sewing Contest allready.


Tento týden mě pobavila gangsterká partička  Art Gallery Fabrics FAT QUARTER GANG.
Here is awesome post in case you missed the FAT QUARTER GANG from Art Gallery Fabrics.

Mohla by vás zajímat i kabelková soutěž.
Huge event Purse Palooza.

Wendy mě pozvala k účasti v soutěži, kde se šije z kombinace nového a starého. To já dělám moc ráda a pokud sledujete moje plány, mám tu jednu sukni a košili co čekají na přetvoření.
Wendy invited me to join the Something old, something new competition.

Pokud máte rádi společné šití a cikcak vzor, můžete se přidat k Ashley.
If you like Sew Along and Zig Zag pattern you might want to join Ashley.


Pokud máte rádi motiv Drážďanského talíře, můžete zkusit Dresden Quilting Challenge.
If you like the Dresden Plate pattern you might try the Dresden Quilting Challenge.

Nejsem tak bláznivá, abych se účastnila všeho :-) Nějaké šičí plány mám a pokud se vejdu do termínů, tak proč to nezkusit. A co vy, máte chuť jít do toho?

I'm not saying I'll be participating in all of these but I have some plans which fit just right. If I finish within the schedule frame why not give it a try.

Samozřejmě dál pokračuju s knížkou Zakka Style, ještě nejsme ani v půlce.
I'll still continue with the Zakka Sew Along. Still a lot to do.

1 komentář:

Sandra :) řekl(a)...

I didn't get my messenger bag done today for the Zakka Style sewalong - we had a family get-together and I got to hold 2 month old twins all afternoon - oh my they were sweet!

I'm hoping to do the Purse Palooza, and the Summer Sewalong (I have one set of projects done for that one), and I'll be doing Wendy's Something Old, Something New challenge --- I 'll check out the Zigzag challenge - maybe I need something else to work on, lol!