..

..

Stránky

About

Něco málo o mně.
Poměrně nerada o sobě píšu, obzvlášť osobním věcem se snažím vyhýbat. Raději se schovávám za anonymní ikonku a virtuální jméno "vexa" což je odvozenina od mého skutečného jména Věra, které zrovna ráda nemám. Jsem doma na mateřské a vždycky jsem tíhla k ručním pracem. Mám dvě holky, takže je pochopitelné, že u nás frčí vše růžové a holčičí.
Aktuálně se nejvíc věnuju šití. Svůj styl teprve hledám. Ráda dělám vše jednoduše, bez velkých příprav a přemýšlení a tak nějak po svém. Díky blogování jsem objevila spoustu návodů zdarma, spoustu inspirace i spřízněných duší po celém světě.
Svůj blog už nějaký čas píšu dvojjazyčně, protože se účastním různých společných šití a jiných internetových aktivit na zahraničních blozích. V zahraničí (UK, US, Austálie) jsem strávila celkem 3 roky a tak jsem i ráda, že svoji znalost jazyka mám kde procvičit a uplatnit.

What can say?
I don't like to share much about myself in public. My real name is Vera but most of the time I'm presenting myself as "vexa" which is pretty close. I'm stay at home mum living in Czech Republic - the heart of Europe we like to call it. I have two lovely girls.
I like all kinds of handcrafts but lately I'm mostly into sewing. I like to do things simple and easy and if possible my way. I named my blog Negligent style as I'm a bit careless way. Not sure if I translated right though. My manners improved a lot since I started. The ironing board became part of our living room and I like to keep my points sharp these days.
I'm still discovering what my kind of thing is. I like when things match, rainbow colors, simple design, magenta, pink, geometric shapes, hexagons ...
I'm enjoying the whole blogosphere. I love to be part of SALs and QALs, linky parties. Getting new friends from all over the world. I seem to have weakness for bunch of bloggers from down under. I also love Canadians, British sense of humor and the attitude of Americans.
If you wonder where is my English coming from I studied in London for 10months, I went to US and worked there as an au-pair and later on I went for some studies to Sydney. I had some time to travel and enjoyed these countries hence my love for English.


4 komentáře:

The Patchsmith řekl(a)...

What a lovely 'about' page. Your English is very good and you have a darling family. It's a pleasure to count you as a friend.

Sandra :) řekl(a)...

AWWWwwwwwwwwwwwwww it's so nice to "meet" you via your About page and pictures - your daughters look just like their momma - you're all beautiful!

Cloud CouCou řekl(a)...

Thanks very much for visiting by blog and for your comment. You've got a great blog here, your creations are really cute and the colours are lovely. It's nice to hear from someone in the czech republic, my boyfriend lived there for a year and it was the first place we took our daughter on holiday!

Anonymní řekl(a)...

Pročetla jsem Váš blog.................jste úžasně šikovná!!!!! Smekám. Načerpala jsem zde spoustu inspirací a moc ráda se zas k Vám vrátím. Děkuju :) !!!!! Jana