..

..

Stránky

středa 19. prosince 2012

WiP/Poslední?

There is not much going on in my sewing corner so I didn't think I'll bother others and share but after reading yet another article on the upcoming doomsday I realized this might be my last chance to use the new WiP button. So here I'm going through my UFOs and more. In case you wonder about my sanity just read between the lines I'm a bit kidding here. What else we can do but stay positive and joke about it?
I don't believe the world will end I like the other version about the new begging so I plan to finish my two UFOs first and also all those promised little things I'm supposed to do. I really should make a list by now but I'll rather do it on Saturday just in case. So be prepared for totally new me. Let's say good bye to that procrastination freak.

Po shlednutí dalšího článku na téma konec světa jsem si uvědomila, že tohle může být poslední středa, kdy se můžu účastnit WiP Wedneysday. Tak trochu si z toho dělám legraci, ale rozhodně se chystám dokončit svoje rozdělané věci a taky spoustu těch naslibovaných. Seznam si pro jistotu sepíšu až v sobotu. A co vy jak jste na tom? Věříte, že v pátek bude konec? Já si ze všech článků vzala to, že to bude nový začátek, tak si tak namlouvám, že skoncuju se všema zlozvykama a bude ze mně nový člověk, cha cha.
First UFO - 9 blocks, crib size quilt to be. Second one - 3 front panels, open wide zipper pouches to be. Not bad at all.

Nejdřív se chystám dokončit deku do postýlky a taky taštičky, nastřihaný kusy se mi tu válí už pěkných pár týdnů. Když to takhle vidím na fotce, tak nechápu, kde to vázne :-)
As others I'm also working on some xmas gifts to be. I started this oven mitt yesterday and prepared fabrics for recipe cover. I'll hopefully work on that tonight. Thanks for stopping by. Have a lovely holidays!
 
Včera jsem se pustila do chňapky a chystám se na obal na recepty. Tak snad to dneska klapne. Kdybych se do svátků  nedostala k psaní, tak přeju Krásné svátky všem!


Linking up with WiP.5 komentářů:

Sandra :) řekl(a)...

I believe that to be safe, we should eat ALL the candies from our Advent calendars ... on December 20. No use letting chocolate go to waste - just in case! *grin* :)

You don't have many UFO's - you can get those done in a few minutes (as IF!) and then go into the "new era" UFO free ... or not! I was going to clear out my 8 or 9 quilt UFO's this year and did exactly ... NONE of them. I'll try again for 2013 ... if we make it to 2013 ;)

Kirsty Kennedy řekl(a)...

I love your first UFO, the fabrics work very well together!

Kristy @ Quiet Play řekl(a)...

Lol! That made me laugh - last chance to use that new WiP button! Wouldn't want to miss out!!

I love the blocks for your crib size quilt - they look so striking in the red and grey!

kat129 řekl(a)...

OMG too funny! I snorted when I read your first paragraph! Way to use that button before the world ends!

Korfela řekl(a)...

kotě .. to přeci nemůže být konec ;-) ...tolik krásných dní plných šítí a dětí a šití a toho ostatního ;-)