..

..

Stránky

neděle 19. srpna 2012

Polštář/Pillowcase wk20

Nový polštář, projekt číslo 20. Součást společného šití podle knížky Zakka Style. Pár úprav jsem provedla. Na zadní stranu jsem použila růžovou, bez té by to zkrátka nešlo. Na kapsičku se mi nechtělo sešívat kosočtverce, tak jsem použila zbytek již hotových proužků, rozřezala a sešila a dobrý. S výsledkem jsem spokojená a MiniMe taky.

This post is part of Zakka Sew Along. I did not follow the instructions and made the diamonds out of strips scrap. I have already used those for bookmark. Not all the points are sharp but it is equal to the amount of time I spent with it. I didn't measure much, just cut the strips and sewed to see if it works. It does work for me and even butterfly came to check it out. How sweet! I like zippers so I used super easy zipper closure on the back. The back is pink which matches the bear. Oh yeah, we like pink :-) Girlie version for my girl.Medvídek je z fleecu. Z toho mám malé hračky nejraději.

Teddy is made out pink fleece. Tummy is machine sewed.
A ještě foto oněch proužků co jsem dostala od kamarádky. Využila jsem je na dva projekty což jsem ani nečekala.

Zakka projects are perfect for those scraps.10 komentářů:

Simone de Klerk řekl(a)...

Lovely! And so pretty, that the butterfly came to visit.

Látky pro Vás řekl(a)...

Moooc pěkné, medvídek i kapsička jsou BOŽÍÍÍ !!!!

Ajka řekl(a)...

jo, vážně super!

Sandra :) řekl(a)...

I didn't remember seeing that project in the book so when I saw yours, I went looking - I hate to say it, but the one in the book isn't very appealing! After seeing yours, though, I would make this for the littlies for a gift - it would be cool to keep it at Nonna and Nonno or Grammie's house for when the kids stay overnight! You did a lovely job - your sewing is exquisite, and you always finish off your projects so nicely!

Sonja Häusl-Vad řekl(a)...

krásný nápad! umím si představit, že to je skvělý dárek...

Marla řekl(a)...

Love your modifications. I think if I made another one, I would do it like this

Anonymní řekl(a)...

Nááádherný... no vida kdo by to byl řekl, takový zbytečky a tolik krásy ... a radost je několikerá i sdělená i předaná i přenesená. Děkuju za reportáž papa Monika mopsinka

Korfela řekl(a)...

no tak tohle je parádní kousek Vex

Martina řekl(a)...

Super napad! M.

Fiona @findingfifth řekl(a)...

Vera I am about to start my version of this...so can I sew strips for the diamonds and then just cut them into the diamond shape?